Toptan Kahve ve Kahve Ticareti

Türkiye’deki toptan kahve ticaretine kısaca yer verilecek olunursa ilk kez 1727 yılında Brezilya’dan kahve ithal edilmesiyle başlanmıştır

Toptan kahve ticaretine bakıldığında dünya’da petrol’den sonra en büyük ticaret alanını oluşturan ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle kahvenin dünya ticaretinde son derece büyük önemi vardır.

Türkiye’deki toptan kahve ticaretine kısaca yer verilecek olunursa ilk kez 1727 yılında Brezilya’dan kahve ithal edilmesiyle başlanmıştır. Türkiye’deki en eski kahveci 1871 yılında kurulmuş Kurukahveci Mehmet Efendi olarak bilinir.

İlk dönemlerde Anadolu’da kahve ekimi ile ilgili çalışmalar yapılmış fakat başarılı olunamamıştır. 2.Dünya Savaşı sırasında Tekel kapsamına alınmıştır.  1980’li yıllarda ise Nestlé firması Nescafé’yi piyasaya sürerek Türkiye’de önemli bir pazar elde etmiştir.

Dünya piyasasında önemli bir ticaret hacmine sahip olan kahvede 2004’ten beri Türkiye’de sadece Mersin Antalya ve Anamur’da 16 hektarlık bir alanda kahve tarımı yapılmaya devam edilmektedir.