Başlıca Kahve Hazırlama ve Servis Çeşitleri

Caffe Lungo, Espresso’nun büyüğü de denilebilir. Cafe Lungo espressonun makinada daha uzun süreyle filtrelenmesi ile hazırlanır.

Son derece geniş bir hazırlama ve sunum şekli olan kahve hazırlama tekniklerinde damak tadlarına göre farklılıklar göstermektedir. Kahve hazırlama ve sunum şekillerinden en çok bilinenleri şunlardır:

Türk kahvesi telvesi ile servis yapılan tek kahve sunum çeşididir. Türk kahvesi hazırlanışından dolayı adını almış olup son zamanlarda Mersin ve Anamur bölgesinde kahve üretimi hariç Türkiyede üretilmediğinden dolayı hala ithal edilmektedir. Türk kahvesinin meşhur olmasının özelliği kendisine has pişirilme ve sunum tekniğidir.

Mırra, özellikle Şanlıurfa’ya özgü, birkaç kez demlenerek hazırlanan acı kahvedir.

Espresso, Makine ile hazırlanan, koyu kavrulmuş, İtalya’ya özgü bir kahve türüdür.

Cappuccino, 2 cm kadar köpükleri çıkan kahve olarak bilinir  ve  su buharı ile köpük haline getirilerek süt eklenen kahvedir.

Caffe Lungo, Espresso’nun büyüğü de denilebilir. Cafe Lungo espressonun makinada daha uzun süreyle filtrelenmesi ile hazırlanır.

Caffe Americano,  Espresso’nun sıcak su eklenerek yumuşatılmış şekli olan kahve çeşitidir.

Caffe Latte , 40 ml Espresso’nun üzernine 80 derecelik sıcak sütün ilave edilmesi ve sütün üzerinde 2 cm kremamsı süt köpüğünün ilave edilmesi ile oluşur.%25 kahve %75 sütten oluşan kahvedir.

Latte Macchiato, sıcak süt ve süt köpüğünün üzerine espresso eklenerek yapılır ve temelde diğer tüm sütlü kahvelerden en büyük farkı sütün kahveye değil, kahvenin sütün üzerine eklenerek yapılmasıdır.

Caffe Macchiato, espresso’ya süt köpüğü eklenerek hazırlanan kahve türüdür.

Mocha, Latte’ye çikolata tozu veya şeker eklenmesiyle yapılan kahve.

Viennese, espresso’ya çikolata ve krema katılarak hazırlanan Viyana usulü kahvedir.

Filtre Kahve, orta kalınlıkla çekilmiş kahvenin bir genellikle bir kağıt filtre yardımıyla filtre edilerek demlenmiş kahve çeşididir.

French Press , kalın çekilmiş kahvenin aynı ad verilen bir demleme kapında suyla karıştırılıp ucunda metal bir süzgeç olan pistonla filtre edilerek hazırlanan kahve çeşididir.

Cafe au lait  ise Fransızların sütlü filtre kahvesidir. Cafe au lait’nin sütü kahvesinden daha fazladır. 1/3 kahve 2/3 oranında sıcak süt konur.