Kahvenin Zararları

Kahvenin zararları konulu haber.

Bağımsız, bilimsel ve kar amacı gütmeyen bir kurum olarak gıda, beslenme ve sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla kurulmuş olan Sabri Ülker vakfı kahvenin zararları anlamını da taşıyacak “Aşırı Kahve Tüketiminin Olası Riskleri” konulu açıklamasında şunlara yer verdi:

“Harvard Halk Sağlığı Okulu’ndan Dr. Rimm, kafeinli veya kafeinsiz kahve tüketiminin günde 5 fincanı başka bir değişle günde 300 mg kafein alımını aşmadığı takdirde sağlığı olumsuz yönde etkilemediğini ancak bazı bireylerde bu tüketimin dahi kafein kaynaklı uykusuzluk, gerginlik ve kalp çarpıntısına sebep olabileceğini belirtmiştir. Bu olası risklere ek olarak son çalışmalar, aşırı, özellikle de filtre edilmeden French press usulü demlenen kahve tüketiminin kötü kolesterol olarak da bilinen LDL kolesterolü arttırabileceği ileri sürmektedir. Kahve ve diğer kafeinli içeceklerin düzenli ve aşırı tüketiminin, idrarla kalsiyum atımında ve buna bağlı olarak kemik erimesi riskinde artışa neden olabileceği belirtilmektedir. Aşırı kafein alımı nedeniyle oluşabilecek risklere karşın gebe ve emziren anneler için kafein alımının günlük 200 mg’ı aşmaması önerilmektedir.

Nasıl ve Ne Kadar İçmeliyiz?

Kahve tüketimi sonucu kafeinin olası yan etkilerine maruz kalan bireyler kafeinsiz kahveleri tercih edebilirler. Kafein alımının önerilen günlük düzeyi aşmaması için ise çay, kolalı içecekler, sporcu ve enerji içecekleri gibi kafein içeren diğer içeceklerin tüketim miktarları da dikkate alınmalıdır. Kahvenin türü ve uygulanan demleme yöntemi de kafein içeriğini değiştirmektedir. Örneğin 1 fincan filtre kahve yaklaşık 80 mg, çözülebilir kahve 50 mg kafein içerirken tek içimlik espresso 120 mg kafein içermektedir.

Kahve tüketiminin yukarıda sayılan olası riskleri dışında kahveye eklenen krema, şeker veya şekerli şuruplar, kahvenin doymuş yağ ve enerji içeriğinde artışa yol açarken, kan şekerinde hızlı yükselmeler ve vücut ağırlığında da artışlara neden olabilmektedir.

Sonuç olarak, kahve alışkanlığınızı terk etmek zorunda değilsiniz! Diğer kafeinli içecek ve yiyecekleri tüketmiyor iseniz günde 5 fincan kadar kahve tüketebilir; kafein alımını sınırlamanız gereken durumlarda ise kafeinsiz kahveleri tercih edebilirsiniz.”