Kahvenin Faydaları

Kahvenin faydaları hakkında yazı.

Gıda, beslenme ve sağlık alanındaki bilgilerin topluma ulaşmasına destek amacıyla kurulmuş olan Sabri Ülker Vakfı, kahvenin faydaları hakkında açıklama yaptı.

Adını Türkiye’nin gıda sektörünün öncü girişimcilerinden Sabri Ülker’den alan vakıf Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı olarak 2009 yılından bu yana faaliyette.

 Sabri Ülker Vakfı’nın, kahvenin faydaları hakkında yaptığı açıklama şöyle:

“Kahve, kahve ağacında yetişen meyvelerin kurutma, kavurma ve öğütme işlemlerinden geçtikten sonra sıcak suyla demlenerek fincanımıza ulaşıyor.

Su ve çaydan sonra en sık tüketilen içecek olan kahve, aroması ve lezzetinin yanı sıra, içerdiği magnezyum, potasyum mineralleri ve B3 vitaminin diyetle alımına destek olur. Kahvenin sağlık etkileri en çok konuşulan bileşeni olan kafein ise yorgunluk hissini azaltarak dikkat ve konsantrasyonu arttırır.

Kahvenin çoğu kişi tarafından bilinen ve tüketiminden hemen sonra hissedilen bu etkilerine ek bir diğer önemli rolü ise yüksek antioksidan etkinliğidir. Kahvenin bileşimindeki, besin öğesi olmayan ancak sağlığı geliştirici etki gösteren, başta klorojenik asit ve diğer polifenoller olmak üzere çeşitli fitokimyasallar, vücutta zararlı birçok serbest radikale karşı savaşmaktadır.

Kahvenin içerdiği bu fitokimyasalların antioksidan etkilerinin yanı sıra kan şekeri düzeyindeki ani düşüşleri engellediği, metabolizmayı hızlandırdığı, kan damarlarının kasılıp gevşemesine yardımcı olduğu ve bunun bir sonucu olarak da şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, kanser, şişmanlık ve alzheimer, multiple skleroz, parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklardan korunmada oldukça önemli olduğu belirtilmektedir.”