Eski İstanbul’da Kahvehaneler

İstanbul'un kahvehane yelpazesi oldukça genişti

İstanbul’un kahvehane yelpazesi oldukça genişti. Çünkü toplumun kültür mozayiği çoğulcu bir karakter taşıyordu. Yalnızca belli bir meslek ya da statü grubunun devam ettiği kahvehaneler değil, farklı toplumun tabakalarından aynı ortak kültür ve neş’eye sahip insanların toplandıkları kahvehaneler de vardı.

Dama ve satranç meraklıları, horoz döğüştürenler, kuşçular, nargileciler, çiçek tutkunları, edebiyat aşıkları vs. gibi ortak paydası olan insanlar, kendilerine kahvehane çatısı altında bir yeryüzü cenneti yaratmasını bildiler.

Bir şehrin tarihine giden yollar, insanlar ve mekanların kesiştiği noktada son bulur. İnsanların mekanlarının da insanları inşa ettiği açıktır. Kahvehanelerin Osmanlı insanına kazandırdığı en önemli duygu, özgürlük olmuştur. Bir araştırmacı için İstanbul’un şehir hayatına kahvehanelerin kapısından girmek, özgürlüğün gizli tarihiyle yüzyüze gelmek demektir. İstanbul’un gündelik hayat mekanları üzerine yapılacak her orijinal çalışma,bu gizli tarihin küllerinden toplumsal kimliğimizin eksiksiz portresini çıkartacaktır.

Burçak Evren 

DOĞAN KİTAP
Yayın Tarihi 1996-01-01
ISBN 9753252404
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 224
Cilt Tipi Ciltli
Kağıt Cinsi 1. Hm. Kağıt
Boyut 14 x 20 cm

 

Yazar Burçak Evren Hakkında:

Ortaöğrenimini İstanbul’da tamamlayan Evren, bir süre İÜ Hukuk Fakültesi’nde okudu, daha sonra İÜ Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji ve Prehistorya Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazeteciliğe başladı. Sayfa sekreteri, art direktör, sanat sayfası yöneticisi, yazı işleri müdürü, yayın koordinatörü, genel yayın müdürü ve sinema yazarı olarak çalıştı.